Architekt:
Fryderyk Albert Lessel.
Budowa:
1806-09.
Pałac powstał dla starosty rawskiego Józefa Walickiego w wyniku przebudowy wozowni należących do zespołu pałacu Mniszchów. Parterowe wozownie zostały nadbudowane o jedno piętro, od strony Rymarskiej przylegało do pałacu parterowe skrzydło z tarasem na dachu.
W 1809 wdowa po J. Walickim sprzedała pałac księżnej Marii z Czartoryskich Wirtemberskiej.
Jeden z kolejnych właścicieli pałacu, Franciszek Danielewski, urządził po 1836 w parterowej części od strony Rymarskiej sklepy - być może wtedy została ona znacznie wydłużona.
W 1845 na kilka miesięcy w pałacu zamieszkała księżna Aleksandra Zajączkowa - wdowa po namiestniku Józefie Zajączku.
Przebudowa:
Od 1852 w rękach Aleksandra N. Przeździeckiego, który w pałacu umieścił Bibliotekę Ordynacji Przeździeckich. a na dziedziniec przeniósł ozdobną kratę z kamienicy Rynek Starego Miasta 38.
W tym okresie pałac został podwyższony do wysokości dwóch pięter według projektu B. Podczaszyńskiego.
Po śmierci A. Przeździeckiego biblioteka została przeniesiona w 1892 (1882?) do nowego pałacu przy Foksal 6, a pałac przy Senatorskiej stał się kamienicą czynszową.
Niestety nie posiadamy informacji, kiedy została wzniesiona dwupiętrowa kamienicy sąsiadująca z kamienicą Rymarska 6.
Ostatecznie zespół budynków składał się z trzech budynków: dawnego pałacu Walickich (Senatorska 44), parterowych sklepów (Rymarska 2) i dwupiętrowej kamieniczki (Rymarska 4).
Zniszczone:
w czasie II wojny św. - ruiny rozebrano po 1945, ocalała barkowa krata z dziedzińca została przeniesiona z powrotem do kamienicy przy Rynku Starego Miasta 38.