OBIEKT ISTNIEJE
FOT:
zdjęcie - Ryszard Mączewski
Architekt:
Kazimierz Loewe.
Budowa:
1888-1890.
Wzniesiona na posesji ofiarowanej przez dr. Ludwika Natansona dla Muzeum Przemysłu i Rolnictwa. Zgodnie z życzeniem fundatora budynek przeznaczono na cele edukacyjne, w którym początkowo prowadzono różne kursy zawodowe i rzemieślnicze z ramienia MPiR.
Według opisu w "Kłosach" z 1890 - budynek wzniesiony dla szkoły rzemiosł Jerzego Kühna założonej w 1879 przy Jasnej.
Budynek wynajmowany od Muzeum był pierwszą siedzibą Szkoły Mechaniczno-Technicznej Hipolita Wawelberga i Stanisława Rotwanda uroczyście otwartej 4 września 1895 roku. Szkoła przeniosła się do własnej siedziby przy ulicy Mokotowskiej 4/6 dnia 28 października 1897.
W latach 1908–1912 budynek wynajmowała gmina ewangelicka dla Gimnazjum im. Mikołaja Reya przeniesionego ze Śniadeckich 8, które potem przeniesiono na stałe miejsce na pl. Małachowskiego.
W 1912 do budynku, stanowiącego nadal własność Muzeum, przeniosła się najstarsza prywatna męska szkoła realna (t j. o charakterze mat.-przyr.). Powstała ona już w 1876 z inicjatywy Zrzeszenia Kupców i prowadzona przez dyrektora Jana Pankiewicza, dysponowała kadrą wysoko kwalifikowanych nauczycieli.
Nadbudowany:
w nieustalonym przez nas okresie o dwa piętra.
Okres międzywojenny:
Po uzyskaniu niepodległości w 1918 dotychczasowa prywatna szkoła została przekazana państwu polskiemu i otrzymała nazwę Państwowe Gimnazjum im. Tadeusza Czackiego. W 1924 gimnazjum przeniosło się do własnego gmachu przy Kapucyńskiej 21.
Opuszczony budynek nadal służył celom oświatowym – ulokowały się tu różne szkoły zawodowe (Handlowa Męska, Szkoła Dokształcająca Monterów-Elektryków), Średnia Szkoła Spółdzielcza, Kursy Rolnicze im. Stanisława Staszica i in.
W 1926 do budynku wprowadziła się Szkoła Sztuk Pięknych im. Wojciecha Gersona, na potrzeby której poddasze kamienicy zostało zamienione na atelier malarskie (istniejące do czasów obecnych).
Po wojnie:
W ocalałym budynku znalazły siedzibę Państwowe Zakłady Szkolnictwa Zawodowego, a następnie Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.
Obecnie (listopad 2005) budynek jest wystawiony na sprzedaż.