OBIEKT NIE ISTNIEJE (nie istniał już w 1935)
((przeniesiony w 1874, a budynki rozebrane))
FOT:
Architekt:
Józef Grzegorz Lessel.
Budowa:
1836.
Zaprojektowanie koszar strażackich przy ówczesnej ul. Namiestnikowskiej dla IV oddziału straży zlecono budowniczemu miejskiemu J. G. Lessowi, który mniej więcej w tym samym czasie sporządził projekt synagogi po drugiej stronie ul. Szerokiej. Drewniane zabudowania straży składały się z czterech rozmieszczonych wokół dziedzińca wolno stojących budynków, z których jeden posiadał wieżę obserwacyjną.
W 1851, w momencie utworzenia oddziału straży w koszarach mirowskich i nadaniu im numeru IV, oddział praski stał się oddziałem nr V.
Rozebrane:
W 1874 strażacy wynieśli się do baraków na ul. Namiestnikowskiej, zapewne z powodu złego stanu technicznego budynków.
W późniejszym okresie prascy strażacy byli skoszarowani w prywatnym domu Andrzeja Cieszkowskiego przy Szerokiej nr 9/11, a następnie na posesji Agnieszki i Józefy Grabowskich przy Panieńskiej 5 (koszary, a wozownie i stajnie w budynku byłych stajni kozackich po drugiej stronie Panieńskiej - nr 6?), ostatecznie siedziba oddziału powstała w 1878 przy Zamoyskiego pomiędzy dwiema jezdniami ul. Sprzecznej - obecnie pomiędzy Marcinkowskiego a Sprzeczną.
Plac po koszarach pozostał do 1939 niezabudowany, urządzono na nim skwer. Dopiero w latach 1948-49 powstało na nim kino „Praha”.
Uwaga: prezentowane zdjęcie budynku z wieżą strażacka jest czasami opisywane jako siedziba III oddziału Straży Ogniowej z czasów skoszarowania na rogu Nowego Światu i al. Jerozolimskich. Budynek z wieżą strażacką, identyczny z widocznym na zdjęciu obok, jest widoczny na zdjęciu Konrada Brandla wykonanym w 1873 (reprodukcja w "Warszawa przedwczorajsza") i dlatego też jesteśmy mocno przekonani, że przedstawia oddział straży na Pradze.