Radomska / Białobrzeska
OBIEKT ISTNIEJE
FOT:
zdjęcie - Jan Barchoń
Architekt:
Romuald Gutt
Budowa:
1929-32
Szkoła została założona w 1908 r. przez siostry Posselt jako czteroklasowa szkoła dla dziewcząt. Mieściła się kolejno przy ul. Złotej 61/63, ul. Chmielnej 63/65 i ul. Chmielnej 80. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. była to już szkoła siedmioklasowa, zaś w 1923 r. przekształciła się w ośmioklasowe gimnazjum humanistyczne.
Budynek powstał na zakupionym przez Fundację Wandy z Posseltów Szachtmajerowej placu. Pierwszy szkic gmachu wykonał prof. arch. Tadeusz Tołwiński, który po przejęciu budowy Muzeum Narodowego przekazał tę pracę arch. Romualdowi Guttowi, który opracował nowy plan. 6 września 1932 r. w nowym budynku szkolnym zainaugurowały działalność Szkoła Powszechna Fundacji im. Wandy z Posseltów Szachtmajerowej oraz Gimnazjum i Liceum Humanistyczne Fundacji im. Wandy z Posseltów Szachtmajerowej. Prosty funkcjonalistyczny gmach posiadał fasadę pokrytą dekoracją z pasów cegły i gładkiego tynku. Szkoła przy Białobrzeskiej była znakomicie wyposażona. "Oprócz 14 sal lekcyjnych budynek ma pracownie fizykochemiczną, biologiczną, geograficzną, historyczną, robót ręcznych, salę gimnastyczną, jadalnię, czytelnię i pokoje dla organizacji młodzieżowych. Jest także obszerne boisko i ogródek. Szkoła została bogato wyposażona w pomoce do wszystkich przedmiotów" - pisała w 1960 r. na łamach "Stolicy" była "szachtmajerka" Aniela Uziembło.
Okres II wojny św.:
W 1939 r. budynek uszkodziły niemieckie bomby. 23 października Niemcy zarekwirowali szkołę wraz z mieszkaniem przełożonej na szpital wojskowy, który po naprawie przez Niemców wprowadził się tam 12 listopada. W skrzydle mieszkalnym budynku, tuż za ścianą szpitala, działała nadal szkoła - oficjalnie pod nazwą IV Żeński Miejski Kurs Krawiecko-Bieliźniarski. a tajne komplety starszych klas gimnazjum i liceum odbywały się w mieszkaniach prywatnych, w tym w mieszkaniu sióstr Posselt.
Budynek został podpalony przez RONA na rozkaz Niemców w pierwszych dniach powstania, wnętrze spłonęło, jednak mury ocalały.
Po 1945:
Po wojnie Wanda z Posseltów Szachtmajerowa podejmowała liczne starania starania o uzyskanie funduszy na odbudowę siedziby szkoły, zakończone jednak niepowodzeniem. W rezultacie 19 kwietnia 1948 r. teren posesji został przejęty przez Gminę m.st. Warszawy.
Po wojnie szkoła kontynuowała działalność w Komorowie do 1948 r., kiedy ostateczną decyzją ministra oświaty została zamknięta.
Obecnie (2018):
w budynku mieści się Szkoła Podstawowa Specjalna nr 327 im. dr Anny Lechowicz.